مجتمع آموزشی مهر علوی با نام اختصاری مهر علوی در سال 1385 با شماره 2218 به ثبت رسید.

ایده اولیه تاسیس مهر علوی توسط یکی از ایرانیان مقیم خارج و جمعی از نیکوکاران، شهر مقدس مشهد، آقایان  مرحوم حاج محمد علی اعتضاد، سید علی نشاط رجائی ، حجت الاسلام سید محسن علوی، حاج محسن ازغدی و حاج علیرضا اخوان با آگاهی از مشکلات کودکان و دانش آموزان یتیم صورت گرفت.

از همان ابتدا با گردهم آمدن گروهی از خیران داوطلب فعالیت موسسه با تاسیس یک باب دبستان انجام می‌گرفت. بنیان گذاران اولیه براین باور بودند که یک موسسه نمی‌تواند تنها با اتکا به شخص و یا گروه محدودی از یاوران این راه را طی کند، بنابراین در سال 1385 مهر علوی به ثبت رسید تا از امکانات خیرخواهانه گروه وسیع‌تری برای حمایت همه جانبه از کودکان و دانش آموزان یتیم  بهره گیرد و دامنه حمایت های خود را در سطح ایران گسترش دهد.

نام مهر علوی برگرفته از نوع نگاه ویژه و پر از مهر و محبت مولی الموحدین امیر المؤمنین امام علی(ع) به کودکان یتیم می‌باشد و لوگوی مهر علوی ترکیبی از نام امام علی (ع) و یک کتاب به عنوان نماد قرآن بعنوان کتاب هدایت و یک کتاب به عنوان نماد آموزش و علم آموزی و دو دست که نماد دعا و درخواست کودکان و دانش آموزان یتیم و خانواده هایشان و خیرین و نیکوکاران و استجابت آن از مقام خداوند متعال بواسطه اهل بیت و حضرات معصومین(ع) مخصوصا “ابا الایتام”، “پدر همه یتیمان” ، “قطب عالم امکان”، مولی الموحدین امیر المؤمنین امام علی(ع)  است.

مهر علوی ابتدا با جلب کمک‌های مردمی و نیت خیرخواهانه مردم و فعالیت‌های داوطلبانه اداره می‌گردید. . موسسه “مهر علوی ” توانست ظرف کمتر از یک دهه با بهره‌گیری از اعتماد و حمایت‌های خیرین و آحاد مردم و سخت کوشی اعضاء داوطلب و اعمال روش‌های علمی و تخصصی در کمک به کودکان و دانش آموزان یتیم و خانواده‌های آنان در کنار پیشرفت‌های علمی و تربیتی ، کمک هزینه های معیشتی نیز ارائه گردید.

مهر علوی همواره با هدف حفظ منزلت انسانی کودکان و دانش آموزان یتیم و خانواده‌های آنان در تلاش است که آنان شادمانه و امیدوارانه مراحل تعلیم و تربیت را طی کنند.