کمک‌های داوطلبانه نامحدود است؛ از آموزش تا خواندن کتاب قصه و بازی با کودکان تا آموزش هنرهای دستی به مادران، مددکاری، دانستن یک زبان خارجی، آشنایی با کامپیوتر، گرافیک، نویسندگی، عکاسی، حسابداری و غیره. مهم‌ترین فعالیت‌هایی که شما داوطلبان عزیز می‌توانید در موسسه مهر علوی انجام دهید عبارتند از:

فعالیت داوطلبانه در بخش مددکاری: این بخش از مهر علوی بیشترین تعداد نیروی داوطلب را دارد. اگر شما تحصیلات مددکاری دارید و یا علاقه‌مند به ارائه خدمات به خانواده‌های بیماران هستید، مددکاری اجتماعی مهر علوی  در مشهد مکان مناسبی برای فعالیت شماست. هنگامی که شما علاقه‌مندی خود به فعالیت در این بخش را اعلام کنید، برای شما جلسه‌ای با سرپرست بخش مددکاری اجتماعی تنظیم می‌شود. پس از انجام مصاحبه‌ شفاهی، آموزش‌های مربوط به نحوه فعالیت در این گروه به شما داده خواهد شد. فعالیت شما در این بخش به صورت آزمایشی آغاز می‌شود و در صورت علاقه شما به این بخش و تأیید بخش خدمات حمایتی، شما به عنوان عضو داوطلب مددکاری اجتماعی شناخته می‌شوید.

کار با دانش آموزان یتیم: فعالیت در این زمینه مستلزم حضور در کارگاه “تربیت معلم” و قبولی در آزمون کتبی و شفاهی است؛ این کارگاه آموزشی به صورت دوره‌ای در مهر علوی برگزار می‌شود. شما با عضویت در این گروه می‌توانید در یکی از بخش‌های ا معلم داوطلب همراه با معلمان مهرعلوی فعالیت کنید.

طراحی و گرافیک: با ارسال نمونه کارهایتان به بخش داوطلبان، پس از تائید مسئول مربوطه و تطبیق با نیازهای مهر علوی به عضویت گروه طراحی و گرافیک درمی‌آیید و در طراحی محتوای بصری، همراه مهر علوی می‌شوید.

ترجمه یا ارتباط با سازمان‌های بین‌المللی: اگر شما بر ترجمه متون مسلط هستید و یا امکان ایجاد ارتباط بین مهر علوی با سازمان‌های بین المللی ِ همسو را دارید، امور بین‌الملل می‌توانید در واحد روابط عمومی و امور بین‌الملل فعالیت کنید.

همراهی در برگزاری بازارهای حمایتی: شما به چند شکل می‌توانید به برگزاری بازارهای مهر علوی کمک کنید:

  • اقلام لازم برای برگزاری بازار را تأمین کنید
  • ما را با مؤسسات یا کارخانه‌هایی که تمایل به همکاری با مهر علوی دارند را مرتبط سازید تا اقلام لازم برای برگزاری بازار را از ایشان تأمین کنیم.
  • در صورتی که یک سال فعالیت کار داوطلبانه داشته باشید می‌توانید یکی از عوامل اجرایی بازار باشید.

امور اداری: در صورتی که امکان فعالیت در امور اداری را داشته باشید می‌توانید در بخش‌هایی مانند حسابداری، منابع انسانی، روابط عمومی و… فعالیت کنید. فعالیت در این بخش، تخصصی محسوب نمی‌شود و آموزش لازم پیش از شروع کار به شما ارائه می‌شود.

قلک: شمارش وجوه قلک‌های دریافتی از نیکوکاران توسط داوطلبان صورت می‌پذیرد. اهمیت این اقدام در ثبت مبالغ و واریز به حساب‌های مهر علوی جهت تأمین هزینه‌های درمانی و حمایتی کودکان و دانش آموزان یتیم است.

تولید محصولات هنری: در صورت تمایل به فعالیت هنری می‌توانید محصولات هنری مهر علوی را تهیه کنید. این محصولات که دست‌سازهای هنری است توسط داوطلبان تأمین می‌شود.

عکاسی و فیلمبرداری: در صورت تسلط به عکاسی و فیلمبرداری می‌توانید داوطلب مهرعلوی در واحد روابط عمومی و امور بین‌الملل شوید. با ارسال نمونه‌ آثارتان به امور داوطلبان مهرعلوی، پس از تأیید توسط مسئول این بخش، عضو تیم عکاسی مهر علوی شوید. کلیه حقوق مرتبط با عکس‌ و فیلم‌های تهیه شده به مهرعلوی تعلق دارد.

نقلیه: اگر بتوانید با وسیله‌ نقلیه‌تان، چند ساعت در هر هفته به امور نقلیه مهرعلویکمک کنید، باعث می‌شوید که در هزینه‌های این بخش صرفه‌جویی چشمگیری حاصل شود. مینی باس، وانت بار و یا ماشین‌هایی که دارای مجوز طرح ترافیک هستند از نیازهای دائمی مؤسسه‌اند.

خدمات پزشکی: به جز خدمات پرستاری، مدارس حمایتی مهر علوی  به خدمات داوطلبانه در دیگر رشته‌های پزشکی مانند دندانپزشکی نیاز دارد.

دیگر مهارت‌ها: اگر مهارت و توانایی خاصی دارید که در هیچ کدام از دسته بندی‌های بالا نمی‌گنجد، در فرم داوطلبی خود این مهارت را به شکل جداگانه قید کنید.